تهران خیابان انقلاب نرسیده به پل چوبی خیابان فروغی پلاک ۲۷ - مرکز بهداشت زنان، زایمان و تنظیم خانواده - تلفن: ۷۷۵۲۷۳۶۵-۰۲۱ و ۷۷۵۳۴۶۷۹-۰۲۱

Homa Health Clinic of Obstetrics and Gynecology
For more info, drop us a mail at info@clinichoma.com
Homa Clinic Midwifery

Hysteroscopy – هیستروسکوپی

  • Hysteroscopy Hysteroscopy Hysteroscopy
  • Hysteroscopy Hysteroscopy Hysteroscopy
  • Hysteroscopy Hysteroscopy Hysteroscopy
  • Hysteroscopy Hysteroscopy Hysteroscopy
  • Hysteroscopy Hysteroscopy Hysteroscopy
  •  Hysteroscopy – هیستروسکوپی Hysteroscopy – هیستروسکوپی
  • Hysteroscopy Hysteroscopy Hysteroscopy


هیسترکتومی:

هيستروسكوپي يك روش آندوسكوپي تشخيصي داخل رحمي است. اين عمل تحت شرايط بيهوشي عمومي و با وسيله تلسكوپ مانندي كه از طريق دهانه رحم وارد حفره مي شود صورت مي گيرد. از طريق هيستروسكوپي بررسي مستقيم رحم از نظر وجود انواع چسبندگي هاي داخل رحمي، پوليپ يا فيبروم و ديواره هاي رحمي امكان پذير است. هيستروسكوپي نيز كاربرد درماني دارد. با هيستروسكوپي از بين بردن چسبندگي ها برداشتن پوليپ و انجام بيوپسي هاي متعدد ميسر مي شود.
هیسترکتومی به معنی برداشتن رحم می باشدکه در مواردي مثل خونریزیهاي رحمی اندومتریوز مشکلات مربوط به شلی لگن و صدمات غیر قابل ترمیم رحم با توجه به نظر پزشک رحم برداشته می شود .
هیسترکتومی به چند روش انجام میشود ، گاهی تخمدان ها و لوله هاي رحمی نیز همراه با رحم برداشته می شود . هیسترکتومی به سه روش انجام می شود. هیسترکتومی یا خارج کردن رحم از طری مجراي تناسلی (واژن) ، ازطریق برش شکمی و از طریق روش بسته یا لاپاراشکوپی انجام می شود . مزیت هیسترکتومی به روش لاپاراسکوپی مدت اقامت کوتاهتر و احتمال عفونت کمتر آن است .
آمادگی قبل از عمل : شب قبل از عمل باید در بیمارستان بستري شوید و ازمایشات و در صورتی که پزشکتان درخواست مشاوره قلب داده است اکوي قلب و برگه مشاوره قلب را همراه بیاورید و قبل از بستري شدن حمام کنید، ناحیه زیر شکم و ناحیه تناسلی باید تمیز باشد و موهاي زاید تراشیده شود . شستشوي واژن در بیمارستان براي شما انجام می شود و اگر لازم باشد ازمایش خون ازشما گرفته میشود و جهت تمیز شدن روده ها امادگی هاي لازم به شما داده میشود، از شب قبل از عمل نباید چیزي بخورید و یا بیاشامید . اگر دارویی مصرف می کنید ( مخصوصا اسپرین و قرص هاي ضد بارداري )باید به پزشک اطلاع دهید .
کلیه طلا و زیور الات خود را خارج کنید و اگر دندان مصنوعی دارید باید ان را خارج کنید . ارایش صورت را پاك کنید و اگر لاك روي ناخنتان دارید حتما ان را پاك کنید .

اقدامات بعد از عمل :

بعد از عمل ممکن است سوند ادراري داشته باشید و تا چند ساعت خواب الود باشید که به دلیل داروهاي بیهوشی است . بعد از عمل درد شما با مسکن تسکین پیدامی کند و تا چند ساعت نباید چیزي بخورید و یا بیاشامید و نباید راه بروید .
بعد از عمل مقداري خونریزي خواهید داشت که بتدریج مقدار ان کمتر خواهد شد و لکه بینی تا چند روز بعد از عمل طبیعی است . 72 ساعت بعد از عمل پانسمان برداشته می شود و شما بدون پانسمان مرخص خواهید شد .
72 ساعت بعد از ترخیص می توا نید حمام کنید . تا 4 ماه بعد از عمل بار سنگین بلند نکنید و از میوه و سبزیجات بیشتر استفاده کنید تا دچار یبوست نشوید .

بعد از ترخیص مسافرت منعی ندارد و 6 هفته بعد از ترخیص جهت معاینه مجدد به درمانگاه مراجعه کنید توجه داشته باشید که رحم شما برداشته شده است و مجاري تناسلی شما باقی است و در نتیجه در مورد روابط جنسی مشکلی نخواهید داشت و روابط جنسی شما مثل سابق خواهد بود فقط به مدت 6 هفته بعد از عمل جهت ترمیم ناحیه عمل نزدیکی نداشته باشید . به دلیل برداشته شدن رحم دوره قاعدگی نخواهید داشت .
در صورت تب و لرز و یا ترشح از ناحیه عمل سریعا مراجعه کنید .

هيستروسونوگرافي:

بررسي بازبودن يا انسداد لوله هاي رحمي است. در اين روش با قراردادن لوله باريكي در دهانه لوله رحم و تزريق سرم نرمال سالين و همزمان انجام سونوگرافي مي توان از عبور مايع از لوله هاي رحمي و رها شدن آنها در حفره لگن كه دليل بازبودن لوله ها است اطلاع حاصل كرد.

  •  Hysteroscopy – هیستروسکوپی Hysteroscopy – هیستروسکوپی

     

پوليپ رحمي چيست؟

رشد و نمو بافت غیر سرطانی که در رحم و سرویکس بروزمی نماید را پولیپ رحمی گویند .
سن : بیشترین شیوع در سنین 50- 30 سالگی می باشد .
نحوه زندگی : نداشتن فرزند از عوامل خطر می باشد .
ژنتیک : عامل قابل توجهی به شمار نمی آید .


پولیپهای رحمی، رشد بافت بدون دردی است که چسبیده به سرویکس یا داخل رحم می باشند . این پولیپها ممکن است به شکل تکی یا گروهی باشند و در طول و اندازه متفاوت می باشند و ممکن است تا سه سانتیمتر ( یک اینچ ) طول داشته باشند . پولیپها معمولاً بی ضرر و بی خطرند . اما ممکن است در موارد نادر سرطانی شوند .پولیپهای رحم شایع هستند . به خصوص در خانمهایی که قبل از یائسگی و بالای سی سال باشند . علت اینکه چرا در رحم پولیپ ایجاد می شود ناشناخته است ، اما این پولیپها در صورتیکه قبلاً سرویکس دچار خراشیدگی یا ارزیون شده باشد ، گسترش می یابند . در هنگام ارزیون سلولهای سطح سرویکس نازکتر و حساستر از معمول می شوند . گاهی پولیپها در سرویکس پیرو عفونت در آن نواحی تشکیل می شوند . خانمهایی که فرزندی ندارند بیشتر مستعد ابتلا به پولیپ می باشند . علائم پولیپهای رحمی شامل ترشحات آبکی ، خون آلود از واژن و خونریزی پس از مقاربت جنسی بین فاصله دو پریود یا خونریزی پس از یائسگی می باشد . این قبیل خونریزیها ممکن است نشانه ای از بیماری جدی تری نظیر سرطان سرویکس باشد .

اقدامات درمانی

پزشک معمولاً قادر به دیدن پولیپ در سرویکس به هنگام معاینه و بازکردن واژن باوسیله ای به نام اسپکلوم Speculum می باشد . در صورتیکه مشکوک به پولیپهای رحمی باشیم ، برسی های بیشتری صورت خواهد گرفت . این بررسی ها شامل سونوگرافی یا هیستروسکوپی خواهد بود . در هیستروسکوپی خواهد بود . درهیستروسکوپی سرویکس وارد رحم شده و داخل رحم بررسی و مشاهده می گردد . درمان پولیپها معمولاً سریع و آسان می باشد . پولیپهای سرویکس به وسیله جراحی در طی معاینه توسط اسپکلوم برداشته می شوند . درد خفیف و خونریزی مختصر واژینال چند روزی پس از جراحی ادامه دارد . نمونه هایی از بافت پولیپ مورد بررسی میکروسکوپی قرار می گیرند و این از آن جهت است که از عدم وجود سلول سرطانی مطمئن شویم . پولیپ رحم پس از درمان امکان عود مجدد دارد و معمولاً بعداً نیاز به جراحی می باشد.


ابتدا از طریق لیست موضوعات صفحه مورد نظر خود را انتخاب نمایید و سپس بر روی ادامه  (برو به صفحه) کلیک کرده و صفحه مورد نظر را در تایید کنید, مروگر شما را به صفحه مذکور هدایت میکند.
چنانچه مایل به تغیر صفحه انتخابی خود باشید ابتدا میبایست بر روی
تنظیم مجدد کلیک کرده و سپس صفحه مورد نظر خود را از طریق لیست موضوعات انتخاب نمایید. با تشکر

نقشه سایت