نارسایی تخمدان

علت يائسگي يا نارسايي زودرس تخمدان چيست؟
در بسياري از موارد ممكن است علت ژنتيك براي توقف زودرس كار تخمدان وجود داشته باشد، كه اين اختلالات ژنتيكي با اختلال در كار تخمدان سبب از دست رفتن تخمكها مي‏شود. در بعضي مواقع ممكن است اختلال ايمني كه منجر به پاسخ غير طبيعي بدن نسبت به بافتهاي خودي مي‏شود وجود داشته باشد. گاهي اوقات نيز التهاب در تخمدان به دليل بعضي عفونتها مانند اوريون باعث يائسگي زودرس مي‏شود. همچنين در بعضي موارد، شيمي درماني يا اشعه درماني باعث بروز يائسگي زودرس مي‏شود

یائسه به زنی گفته می‌شود كه به مدت 12 ماه متوالی عادت ماهانه نشود و در این زمان به این اطمینان می‌رسیم كه دیگر تخمدان‌ها فعالیتی نداشته و امكان باروری وجود ندارد. در این افراد میزان هورمون‌های زنانه‌ای كه از تخمدان ترشح می‌شود، بشدت كاهش می‌یابد و در نتیجه فرد یائسه با عوارض این مساله یعنی پوكی استخوان، گرگرفتگی، خشكی واژن، تغییرات پوست و... روبه‌رو می‌شود. سن معمول یائسگی حدود پنجاه سالگی است كه البته بیش از هر چیز ژنتیك تعیین‌كننده سن یائسگی است؛ یعنی در كسانی كه بستگان درجه یكشان زودتر یائسه می‌شوند، یائسگی زودتر اتفاق می‌افتد.

اما زمانی از كلمه یائسگی زودرس استفاده می كنیم كه بیمار در سن زیر چهل سالگی یائسه شود كه این مساله برای فرد ناراحت كننده است و عوارض روانی زیادی دارد. برای محرز شدن تشخیص باید آزمایش انجام شود تا مطمئن شویم خانم یائسه است و سپس درمان های لازم را شروع كنیم؛ البته این درمان ها برای پیشگیری از یائسگی نیستند، چون یائسگی درمان ندارد. بلكه درمان ها برای پیشگیری از عوارض یائسگی از جمله پوكی استخوان، گرگرفتگی و خشكی واژن است.

در این افراد از آنجایی كه احتمال بیماری های قلبی به دلیل كاهش هورمون های زنانه بشدت افزایش می یابد، باید درمان های هورمونی هر چه زودتر آغاز شود و به او تذكر داد كه عوارض درمان هورمونی در او كه سن پایین تری نسبت به افراد یائسه معمولی دارد، قابل اغماض است و از طرفی مصرف این داروها می تواند برای ایشان یك زندگی عادی را به دنبال داشته باشد.

در این افراد همراه با كنترل های مربوط قرص استروژن همراه با پروژسترون داده می شود كه گاه این درمان به خونریزی های اندك ماهانه منجر می شود، اما نباید به اشتباه افتاد و فكر كرد كه با این كار عملكرد تخمدان ها برگشته است؛ البته در موارد اندكی (حدود 5 تا 10 درصد) تخمدان به مدت كوتاهی به فعالیت عادی بر می گردد و امكان باروری هم به وجود می آید، در بیشتر این افراد امكان باردار شدن به صورت طبیعی نیست، اما می توانند از تخمك اهدایی برای بارور شدن استفاده كنند.

اما مهم ترین علت نارسایی زودرس تخمدان عوامل ژنتیكی و كروموزومی و همین طور اختلالات ایمنی است؛ بنابراین در این افراد باید بررسی كروموزومی انجام و در صورت وجود بیماری های خاص، این بررسی در فرزندان و بستگان درجه یك بیمار صورت می گیرد تا اقدام های لازم برای این افراد انجام شود.

مشاوره طبی بیماریهای زنان