تهران خیابان انقلاب نرسیده به پل چوبی خیابان فروغی پلاک ۲۷ - مرکز بهداشت زنان، زایمان و تنظیم خانواده - تلفن: ۷۷۵۲۷۳۶۵-۰۲۱ و ۷۷۵۳۴۶۷۹-۰۲۱

Homa Health Clinic of Obstetrics and Gynecology
For more info, drop us a mail at info@clinichoma.com
Homa Clinic Midwifery

In Vitro Fertilisation– (IVF) – آی وی اف

  • In Vitro Fertilisation– (IVF) In Vitro Fertilisation– (IVF) In Vitro Fertilisation– (IVF)
  • In Vitro Fertilisation– (IVF) In Vitro Fertilisation– (IVF) In Vitro Fertilisation– (IVF)
  • In Vitro Fertilisation– (IVF) In Vitro Fertilisation– (IVF) In Vitro Fertilisation– (IVF)
  • In Vitro Fertilisation– (IVF) In Vitro Fertilisation– (IVF) In Vitro Fertilisation– (IVF)
  • In Vitro Fertilisation– (IVF) In Vitro Fertilisation– (IVF) In Vitro Fertilisation– (IVF)
  • In Vitro Fertilisation– (IVF) In Vitro Fertilisation– (IVF) In Vitro Fertilisation– (IVF)
     


 آي - وي - اف (IVF)

IVF يکي از پيشرفتهاي شگفت انگيز در علم ناباروري است که تحت عنوان باروري در محيط آزمايشگاه شناخته مي شود. IVF يعني کشت تخمک زن و اسپرم مرد در آزمايشگاه و سپس انتقال آمبريو تشکيل شده از طريق دهانه رحم به داخل حفره رحم.
در سال 1978 دختري به نام لوئيس براون اولين نوزاد حاصل از عمل IVF متولد شد. هم اکنون در دنيا سالانه تعداد زيادي از زايمان ها در سال مربوط به IVF است که نقش مهمي در درمان نازائي ايفا مي کند.

براي چه کساني روش درماني IVF انتخاب مي شود ؟

1. مشکلات لوله هاي رحمي : در خانم هايي که لوله هاي رحمي بسته باشد چسبندگي لوله ها يا اعضاي لگني، برداشتن لوله به دنبال حاملگي خارج رحمي و يا بستن انتخابي لوله هاي رحمي.
2. آندومتريوز : در صورت عدم پاسخ به درمان جراحي و دارويي شانس حاملگي در خانمهاي مبتلا به آندومتريوز با روش IVF بيشتر است.
3. علل مردانه : کاهش در تعداد يا اخلال در حرکت اسپرم و يا وجود آنتي بادي ضد اسپرم.
4. نازائي با علل ناشناخته : در 10 % موارد نازائي عليرغم ارزيابي کامل، علت مشخصي براي نازايي پيدا نمي شود و بعد از انجام چند نوبت IUI ناموفق روش IVF انتخاب مي شود.
5. نازايي با علل ايمنولوژيک : در صورتيکه آنتي بادي ضد اسپرم و يا آزمايش بعد از نزديکي مختل باشد نازايي ايمنولوژيک محسوب مي شود و بعد از انجام چند نوبت IUI ناموفق IVF انتخاب مي شود.
سابقه بيماريهاي عفوني مثل سل،‌ آندومتريوز و سن بالاي خانم در کاهش ميزان موفقيت نقش دارند.

تاریخچه

تاریخچه IVF/ART در حقیقت به سال ۱۸۹۰ برمیگردد. زمانی که Schenck توانست تخمک اهدائی خرگوش را در آزمایشگاه بارور نموده و جنین حاصله را بع یک خرگوش گیرنده انتقال دهد . موفقیت در سایر پستانداران تا سال ۱۹۶۹ گزارش نشده بود . در این زمان Chang یک جاملگی آزمایشگاهی وا نتقال جنین موفق را در موش گزارش کرد . کاربرد این روش در انسان اولین بار توسط ادواردز در سال ۱۹۶۶ گزارش شد که اووسیت ها به روش مینی لاپاراتومی خارج شده و در in vitro بالغ شده بودند .
از انجائیکه تولید اووسیت در سیکل طبیعی کم است ابتدا فوکوس بر آن بود که تخمک ها با روش لاپاروسکوپی اپراتیو خارج شوند . در دهه۱۹۷۰ بعلت بزرگنمایی لاپاروسکوپ میزان بدست امدن تخمک با این روش بیشتر و به ۳۳% تا ۴۵% رسید. و در نهاین منجر به باروری اووسیت انسان توسط استپتو و ادواردز در سال ۱۹۷۸ گردید. برای گرفتن موفقیت آمیز تخمک به روش لاپاروسکوپی باید بتوان همه سطوح تخمدان را بخوبی مشاهده نمود و در صورت وجود چسبندگی های لگنی یا تخمدانی اینکار مقدور نخواهد بود.روش گرفتن تخمک بکمک سونوگرافی اولین بار توسط Lenz , Lauritsen(۹) از دانمارک در سال ۱۹۸۱ در بیمارانی که تخمدان آنها به روش لاپاروسکوپی قابل دسترسی نبود بکار رفت . در ابتدا میزان موفقیت نسبت به روش لاپاروسکوپی بسیار کمتر بود . در ابتدا سونوگرافی ترانس ابدومینال یا اندو واژینال انجام میگرفت و سوزن آسپیراسیون از راه پرکوتانئوس بعد از گذشتن از مثانه و یورترا یا از راه ترانس واژینال وارد تخمدان میشد.بدنبال تولید ترانسدیوسر های اندو واژیتال مدرن که دید کاملی را ازفولیکولهای تخمدان مهیا می نمود روش گرفتن تخمک از طریق ترانس واژینال با استفاده از سوزنی که از راه فورنیکس های واژن وارد حفره لگن میشدو اولین بار در سال ۱۹۸۳ توسط Gleicher بکار رفته بود به روش غالب برای گرفتن تخمک مبدل گردید.
گرفتن تخمک بروش ترانس واژینال بکمک سونوگرافیتسبت به روش لاپاروسکوپی نه تنها کمتر تهاجمی تر است بلکه شاید بعلت محدود نمودن مواجهه با بیهوشی عمومی و گاز دی اکسید کربن داخل پنوموپریتونئوم با میزان بیشتر IVF نیز همراه بوده است. بعبارت دیگر پزشک متخصص اندوکرینولوژی باروری و ناباروری (REI) باید با روش لاپاروسکوپیک گرفتن تخمک نیز آشنا باشد بدین ترتیب حتی در بیمارانی که تخمدان در موقعیت غیر طبیعی قرار داشته باشد می توان بخوبی تخمک ها را گرفت.

روش درمان :

پس از تکميل پرونده که شامل آزمايشات هورموني و عکس رحم و آزمايش اسپرموگرام مي باشد به ترتيب زير اقدام مي شود:

سونوگرافي واژينال در روز دوم يا سوم عادت ماهانه انجام مي شود.

در صورت مناسب بودن رحم و تخمدان :

1- از پنجم عادت قرص جلوگيري L.D‌ شبي يک قرص مصرف مي شود تا بسته تمام شود (21 شب).
2- کپسول داکسی سيکلين هر 12 ساعت به مدت 20 روز توسط زوجين مصرف مي شود.
جهت کاهش عوارض اين دارو با آب فراوان و ايستاده مصرف شود. حداقل تا نيم ساعت پس از مصرف کپسول از خوابيدن اجتناب شود.
3- از روز 21 سيکل (اولين خونريزي روز يک در نظر گرفته شود) تزريق سوپرفکت به صورت زير جلدي شروع مي شود دقت شود که تأخير در شروع داور مانع اثرات آن مي شود تزريق به صورت روزانه و زير جلدي روي بازو با استفاده از سرنگ انسولين صورت مي گردد.
4- اگر در طول تزريق سوپرفکت عادت ماهانه رخ داد روز دوم عادت جهت سونوگرافي مراجعه شود.
5- ولي اگر پس از يازده روز تزريق عادت رخ روز 12 جهت سونوگرافي مراجعه شود (در صورت مصادف شدن با تعطيلات روز قبل مراجعه شود).
6- پس از انجام سونوگرافي روز دوم عادت در صورت مناسب بودن آزمايش خون تجويز داروي HMG شروع شود.
7- در طي 14-10 روز تزريق HMG در صورت آمادگي تخمدان ها يعني رسيدن چند فوليکون به حدود mm 20-18 آمپول HCG تزريق مي شود. 24 ساعت پس از تزريق HCG جهت عمل برداشت تخمک (Picke up) مراجعه شود.
 
بهتر است قبل از هر سونوگرافي نزديکي داشته باشيد.

توجه :
- در صورت عدم پاسخ مناسب تخمدان ها (عدم رشد تخمدان يا تحريک بيش از حد تخمدان) درمان در هر زماني متوقف مي شود.
- تزريق داروي سوپرفکت يا HMG به هيچ وجه بدون مشورت پزشک قطع نشود.
- پس از عمل تخمک کشي و گرفتن نمونه اسپرم از همسر در همان روز لقاح در شرايط آزمايشگاهي انجام مي شود.
- 72-48 ساعت پس از عمل تخمک کشي در صورت انجام لقاح و تقسيمات سلولي 5-1 آمبريو (جنين) تشکيل شده به داخل حفره رحم منتقل خواهد شد.

عوارض احتمالي IVF:

1. چند قلويي
2. سقط
3. زايمان زودرس
4. به ندرت حاملگي خارج رحم

نکته ها :

- همزمان با روشهاي درمان ناباروري، ورزش و استفاده از تکنيک هاي تنفسي در کاهش استرس زوج نابارور سودمند است.
- وجود ارتباطي روشن و صميمي بين زوجين و حمايتهاي عاطفي طرفين نيز يکي از راههاي کاهش استرس ناشي از ناباروري است.
- در صورت مختومه بودن مسئله باروري به هر دليلي :
فرزند خواندگي يکي از روشهاي درمان نازايي است که در ترميم آسيب هاي رواني زوجين مؤثر مي باشد.

انتخاب جنسیت جنین پیش از انتقال به رحم

کلینیک مامایی هما با تکنیک پیشرفته تشخیص ژنتیکی جنسیت جنین ، امکان انتخاب جنسیت جنینی‌های انتقالی به روش IVF-PGD را دارا میباشد و با پیشرفته ترین تجهیزات و دانش به روز این امکان را برای شما فراهم میسازد.

شرایط انتقال جنین

برای اجام این عمل یک بخش سرپایی مناسب می باشد . وسایل مورد نیاز عبارتند از یک تخت عمل در وضعیت لیتوتومی – یک دستگاه سونوگرافی یک ترانس دیوسر ترانس واژینال و گاید سوزن بلوک های گرم کننده – لوله آزمایش یک سرنگ همراه با سوزن نوک کند – یک سوزن شماره ۱۶ یا ۱۸ حاوی یک یا دو لومن با نوک اکوژن یک پمپ ساکشن وسایل بیهوشی و یک ازمایشگاه IVF با تجهیزات کامل ترانس دیوسر سونوگرافی حتما فرکانس بالا( MH ۵/۶ ) داشته و پروب وازینال به یک گاید جهت ورود سوزن برای گرفتن تخمک مجهز است . آزمایشگاه IVF باید در مجاورت نزدیک به اتاق عمل باشد
تا ازاثرات بد دمای اتاق روی اووسیت ها اجتناب گردد . دمای بلوک های گرم کننده و تمام میزهای آزمایشگاه روی ۳۷ درجه سانتیگراد تنظیم میشود .اگر در اتاق عمل دسترسی به بلوکهای گرم کننده وجود دارد باید نمونه بسرعت گرفته شده و در اختیار امبریولوژیست قرار داده شود . در جریان گرفتن تخمک مواد آسپیره شده از فولیکولها و مایع فلاش شده همه در دمای ۵/۰+- ۳۷ درجه سانتی گراد و۱/۰ + - ۴/۷ PH نگهداشته میشود .

بعد از انتقال جنين چه مراقبت‌هايي لازم است؟

بهتر است در اين مورد از پزشك سئوال شود اما معمولا مراقبت‌هاي زير توسط اكثر پزشكان توصيه مي‌شود:

الف) پرهيز از مصرف سيگار، قهوه، الكل و داروها.
ب) خودداري از بلند كردن وسايل سنگين.
ج) اجتناب از كار سنگين خانه‌(حتي كار با جاروبرقي) و فعاليت‌هاي شديد.
د) خودداري از فعاليت‌هاي ورزشي چون شنا، اسب‌سواري و ائروبيك.
ه) استفاده نكردن از حمام آفتاب، سوناي گرم، وان آب داغ و جكوزي.
و) خودداري از مقاربت جنسي وارگاسم.

شانس بارداری در آی وی اف چقدر است؟

به‌ طور متوسط 53 درصد شانس حامله شدن و 92 درصد امكان زايمان سالم در هر دوره از درمان براي آنها وجود دارد. البته در مورد هر بيمار احتمال حاملگي قابل پيش‌بيني نيست چرا كه به عوامل مختلفي چون: سن وسلامت دستگاه‌هاي توليدمثل در دو جنس بستگي دارد.

  • In Vitro Fertilisation In Vitro Fertilisation In Vitro Fertilisation
{image.index}/{image.total}

چقدر طول می کشد باردار شوید؟ 

هیچ کس نمی تواند به طور دقیق بگوید چقدر طول می کشد تا باردار شوید. اما می توان تا حدی گفت چقدر برای زوج ها طول می کشد تا نطفه بسته شود.

چقدر طول می کشد تا نطفه بسته شود؟

بیشتر زوج ها در طول سه ماه باردار می شوند. البته این زمان با بالا رفتن سن مادر، داشتن عادت های غلط (همچون سیگار کشیدن) یا داشتن شرایطی که به باروری صدمه می زند، افزیش می یابد.

آمار زیر نشان دهنده فاصله زمانی و احتمال بسته شدن نطفه در بیشتر زوج ها است:

 1:  59 درصد   از زوج ها در دور سوم باردار می شوند (حدود سه ماه)
2:  30 درصد  از زوج ها در دور اول باردار می شوند (حدود یک ماه)
3:  80 درصد  از زوج ها در دور ششم باردار می شوند (حدود شش ماه)
4:  85 درصد  از زوج ها در دور دوازدهم باردار می شوند (حدود یک سال)
5: 91 درصد  از زوج ها در دور 36 باردار می شوند (حدود 3 سال)
6:  93 تا 95 درصد  از زوج ها در دور 48 باردار می شوند (حدود 4 سال)

اگر پس از یکسال موفق به بارداری نشدید بهتر است با متخصص ناباروری مشورت کنید. ممکن است هیچ مشکلی نداشته باشید و با گذشت زمانِ بیشتر باردار شوید اما اگر مشکل باروری داشته باشید، باید به جای هدر دادن فرصت های خود از متخصصین کمک بگیرید.
برای افراد بالای 35 سال، فاکتور زمان بسیار مهم است و باید هرچه زودتر کمک بگیرید. در این سن اگر پس از 6 ماه باردار نشدید، حتما به متخصص زنان مراجعه کنید.

چه تعداد از زوج ها برای بارداری به کمک نیاز دارند؟

حدود 90 درصد از زوج ها به طور طبیعی و بدون مشکل باردار می شوند. 10 درصد باقی مانده نیز اصولا مشکل باروری دارند. (حدود 93 تا 95 درصد از افراد با داشتن تلاش مستمر و طولانی بچه دار خواهند شد.)
«ناباروری» عموما زمانی به کار می رود که پس از یک سال، هیچ نتیجه ای حاصل نشود. بیشتر این افراد پس از طی دوره درمان، موفق به بچه دار شدن می شوند. تعدادی نیز باید از روش های دیگر همچون اهدا اسپرم، لقاح مصنوعی یا قبول سرپرستی کودکان بی سرپرست بچه دار شوند.

تاثیر سن بر بارداری چیست؟

هر چه سن بالاتر رود احتمال باردار شدن پایین می آید. پس از یکسال تلاش، حدود 86 درصد از زنان سالم و بارور 20 تا 30 ساله باردار می شوند. این درصد تا 36 درصد برای زنانی که در ابتدای دهه 40 سالگی قرار دارند، کاهش پیدا می کند.
به طور متوسط، اوج باروری زنان 24 سالگی است و از حدود 35 تا 40 سالگی کاهش پیدا می کند. با اینکه با بالا رفتن سن باردار شدن دشوار است اما بیشتر زنان بالای 35 سال حاملگی سالم و موفقی دارند.

 آیا می توان سریع تر بچه دار شد؟

خوشبختانه باید گفت بله. در اینجا چند مرحله که کمک می کند تا سریع تر بچه دار شوید را برایتان ذکر کرده ایم.
ابتدا باید زمان تخمک گذاری خود را کشف کنید: شما زمانی باردار می شوید که در حال تخمک گذاری باشید. برای تشخیص این زمان روش های مختلفی وجود دارد. از جمله ساده ترین روش ها، تعیین تاریخ شروع پریود ماه بعد است. (البته اگر پریود نامنظم دارید این روش چندان کاربردی ندارد). راه مطمئن تر دنبال کردن تغییرات دمایی بدن و تخلیه واژینال است که به زمان و حوصله زیاد نیاز دارد.
 طبیق زمان نزدیکی با دوره تخمک گذاری: یافته های علمی ثابت کرده اند زوج هایی که همزمان با دوران تخمک گذاری نزدیکی می کنند خیلی سریع تر بچه دار می شوند. بهترین زمان برای بسته شدن نطفه، دو یا سه روز پیش از تخمک گذاری تا همان روز است.   آیا بدن شما آماده آبستن شدن هست: سلامت عمومی و تناسلی شما برای بارداری بسیار مهم هستند.
 بنابراین پیش از هر اقدامی، حتما پیش پزشک زنان بروید و چک‌آپ کنید. تحقیق کنید بدن شما به چه نوع مواد غذایی برای باردار شدن نیاز دارد و رژیم غذایی مناسب و سالم داشته باشید. همچنین، حتما در نظر داشته باشید اضافه یا کمبود وزن تاثیر زیادی بر بارداری دارند.


ابتدا از طریق لیست موضوعات صفحه مورد نظر خود را انتخاب نمایید و سپس بر روی ادامه  (برو به صفحه) کلیک کرده و صفحه مورد نظر را در تایید کنید, مروگر شما را به صفحه مذکور هدایت میکند.
چنانچه مایل به تغیر صفحه انتخابی خود باشید ابتدا میبایست بر روی
تنظیم مجدد کلیک کرده و سپس صفحه مورد نظر خود را از طریق لیست موضوعات انتخاب نمایید. با تشکر

نقشه سایت